AP Photo/Andrew Medichini
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

3 τερματοφύλακες που σκόραραν στο Champions League πριν τον Ivan Provedel

Ο Ιταλός πορτιέρο χάρισε στο 95ο λεπτό τον βαθμό της ισοπαλίας στη Λάτσιο, κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης σε ένα απίθανο φινάλε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Ο αγώνας της Λάτσιο με την Ατλέτικο Μαδρίτης βάδιζε προς το τέλος του, με τους Ισπανούς να ετοιμάζονται για μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη μέσα στη Ρώμη. Στο τελευταίο λεπτό, οι Λατσιάλι κέρδισαν κόρνερ και ο τερματοφύλακάς τους, Ivan Provedel προωθήθηκε για να προστεθεί άλλος ένας παίκτης στην περιοχή της ομάδας του Diego Simeone. Τελικά, με μια εξαιρετική κίνηση καταφέρνει να ξεμαρκαριστεί και με κεφαλιά να «γράψει» το 1-1.

Ο ίδιος φάνηκε να το πιστεύει, καθώς δεν είναι η πρώτη φορά που το πετυχαίνει. Όπως προφητικά ανέφερε ο Αντρέα Παλομπαρίνι στη μετάδοση, ο τερματοφύλακας της Λάτσιο πριν από τρία χρόνια, με τη φανέλα της Γιούβε Στάμπια είχε σκοράρει ξανά, ισοφαρίζοντας τότε σε 2-2 την Άσκολι. Λίγο αργότερα μάθαμε ότι η έφεσή του στο σκοράρισμα δεν είναι τυχαία, καθώς μέχρι τα 15 του αγωνιζόταν ως επιθετικός.

Το γκολ του Provedel

Ο Ivan Provedel κατάφερε με αυτόν τον τρόπο, το βράδυ της Τρίτης, να γράψει ιστορία καθώς πέτυχε το πρώτο γκολ από τερματοφύλακα στο Champions League, έπειτα από 13 ολόκληρα χρόνια. Φυσικά, πριν από εκείνον είχαν προηγηθεί άλλοι τρεις τερματοφύλακες που σκόραραν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Ας τους θυμηθούμε:

O Hans Jorg Butt είχε άχτι τη Γιουβέντους

Οι πιο πολλοί θυμούνται τον Hans Jorg Butt ως αλλαγή του Oliver Kahn στην Εθνική Γερμανίας, όμως ο ίδιος είχε σπουδαία πορεία στο γερμανικό ποδόσφαιρο σε συλλογικό επίπεδο. Ο τερματοφύλακας που έφτασε ως τον τελικό του Champions League το 2002 με την Μπάγερν Λεβερκούζεν, φημιζόταν για τις εκτελέσεις στα πέναλτι και έκλεισε την καριέρα του έχοντας πετύχει 32 γκολ. Τρία από αυτά τα πέτυχε στο Champions League και όλα απέναντι στη Γιουβέντους(!).

Ο Γερμανός γκολκίπερ σκόραρε κόντρα στη Γιουβέντους με τη φανέλα τριών διαφορετικών ομάδων. Πρώτα το 2000, με το Αμβούργο σε ένα ματς που έληξε 4-4, έπειτα στη μαγική χρονιά της Μπάγερν Λεβερκούζεν, στο ιστορικό 3-1 της ομάδας του και τελευταία φορά το 2009 σε μια επική νίκη της Μπάγερν Μονάχου μέσα στο Τορίνο με 4-1.

Ο Sinan Bolat κόντρα στην Αλκμαάρ

Μια ημέρα μετά το τελευταίο γκολ του Butt, στις 9 Δεκεμβρίου του 2009 ο Τούρκος τερματοφύλακας της Σταντάρ Λιέγης κατάφερε στο 95ο λεπτό, α λα Provedel, να χαρίσει την τρίτη θέση και την πρόκριση στο Κύπελλο UEFA στην ομάδα του, κόντρα στην ολλανδική Αλκμάαρ. Στον ίδιο όμιλο συμμετείχε και ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικρατώντας την τελευταία αγωνιστική της Άρσεναλ με 1-0 προκρίθηκε στους «16» του Champions League.

Ο Vincent Enyeama κόντρα στη Λυών

Πολλοί θυμούνται τον Νιγηριανό τερματοφύλακα από την Εθνική του ομάδα, καθώς ήταν βασικός στην πρώτη νίκη της Εθνικής Ελλάδος σε Μουντιάλ το 2010. Την ίδια χρονιά, ο Enyeama με τα χρώματα της Χάποελ Τελ Αβίβ κατάφερε να γίνει μέλος του στενού αυτού κλαμπ των τερματοφυλάκων που σκοράρουν σε κανονική διάρκεια αγώνα στο Champions League. Στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Λυών, ο Νιγηριανός σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στο 79ο λεπτό και έγινε ο πρώτος Αφρικανός τερματοφύλακας που σκοράρει ποτέ στο Champions League.