© ΜΠΟΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ / EUROKINISSI
BUZZ

Για το X, η Εθνική Ελλάδας είναι ήδη στο EURO 2024

Η Εθνική Ελλάδας έπαιξε εξαιρετικά και ισοπέδωσε με 5-0 το Καζακστάν, περνώντας στον τελικό των Playoffs και πλέον απέχει ένα βήμα από την πρόκριση στο EURO 2024. Και οι αντιδράσεις στο X δεν ήταν καθόλου ψύχραιμες.

Το πρώτο εμπόδιο για την πρόκριση της Εθνικής Ελλάδας στο EURO μετά από 12 χρόνια αποτελεί παρελθόν. Η ομάδα του Gustavo Poyet με τη στήριξη του κόσμου της στην OPAP Arena διέλυσε με 5-0 το Καζακστάν και την Τρίτη 26 Μαρτίου θα δώσει στην Τιφλίδα της Γεωργίας το κρισιμότερο παιχνίδι της εδώ και σχεδόν μια δεκαετία.

Ένα πρώτο ημίχρονο – όνειρο

Το εξαιρετικό αποτέλεσμα φάνηκε από την αρχή της αναμέτρησης, καθώς η Ελλάδα στο πρώτο must win παιχνίδι της εμφανίστηκε συγκεντρωμένη από το πρώτο λεπτό. Μέσα σε 20 λεπτά το σκορ ήταν 2-0, αφού το φουλ επιθετικό σχήμα που είχε κατεβάσει ο Ουρουγουανός προπονητής απέδωσε καρπούς.

Το 1-0 έκανε ο Τάσος Μπακασέτας από το σημείο του πέναλτι και έξι λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Πέλκας διπλασίασε τα τέρματα της Εθνικής Ομάδας. Αυτό ήταν. Το άγχος έφυγε αμέσως και το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας «έπνιξε» τους Καζάκους, οι οποίοι ως το τέλος του ημιχρόνου, όχι απλά δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, αλλά δεν είχαν καταλάβει από πού τους ήρθε.

Ως το 40ο λεπτό το θέμα της πρόκρισης είχε τελειώσει. Φώτης Ιωαννίδης και Δημήτρης Κουρμπέλης σκόραραν μέσα σε τρία λεπτά για το 4-0 και από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Poyet μπόρεσε να κάνει και διαχείριση για τον τελικό της Τρίτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Καζακστάν έψαξε το γκολ της τιμής, αλλά δεν το βρήκε και στο 85ο λεπτό από σέντρα του Κώστα Τσιμίκα ήρθε τελικά το αυτογκόλ για το τελικό 5-0. Ο Poyet χρησιμοποίησε 16 παίκτες, έβαλε στο γήπεδο και τον αγαπημένο του ελληνικού κοινού, Γιάννη Κωνσταντέλια και πλέον όλες οι σκέψεις ταξιδεύουν στην Τιφλίδα, όπου η Εθνική Ελλάδος θα δώσει εκτός έδρας τη μάχη της για την πρόκριση στα γήπεδα της Γερμανίας.

Για το X βέβαια, η πρόκριση έχει έρθει ήδη

Δημήτρης Πέλκας © ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Το πάρτι στην OPAP Arena μεταφέρθηκε φυσικά και στα πληκτρολόγια. Το κοινό του X, που έτσι κι αλλιώς δεν είναι και το πιο ψύχραιμο εκεί έξω, πήρε φωτιά και αφού έκανε Νο1 trend το hashtag της αναμέτρησης, άρχισε να θριαμβολογεί.

Άλλωστε, αυτή η Εθνική Ελλάδος μπορεί να ενώσει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη τα τελευταία χρόνια, καθώς πρωταγωνιστούν παίκτες που έχουν ταυτιστεί με σχεδόν όλες τις μεγάλες ελληνικές ομάδες. Το βράδυ της Πέμπτης για παράδειγμα, είδαμε να πρωταγωνιστούν ο Δημήτρης Πέλκας, ο Φώτης Ιωαννίδης και ο Γιώργος Μασούρας. Οι οπαδικές παρωπίδες ξεπεράστηκαν και πλέον όλοι περιμένουν τον αγώνα με την Γεωργία. Εκτός από εκείνους που μας έχουν ήδη «περάσει» και -δικαίως- ξεσπάθωσαν στο X.