© 2019 Rui Vieira/Αssociated Press
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Οι 7 κορυφαίες στιγμές του Sergio Aguero στη Manchester City

O Kun φεύγει από το Manchester κι εμείς θυμόμαστε τις μεγάλες στιγμές του, από το χατ-τρικ στη Bayern Μονάχου μέχρι το μυθικό γκολ που χάρισε το πρωτάθλημα στη City μετά από 44 χρόνια.

Δέκα χρόνια και 257 γκολ μετά ο Sergio Aguero έχει αποφασίσει να αποχαιρετίσει τη Manchester City στο τέλος της σεζόν, παρέα και με το πέμπτο πρωτάθλημα -λογικά- που θα προσθέσει στη συλλογή του. Ο τελευταίος απ’ την αγία τετράδα που άλλαξε τη σύγχρονη ιστορία της City -Kompany, David Silva και Toure oι άλλοι τρεις- ανακοίνωσε την επικείμενη αποχώρησή του μέσω social media, γράφοντας μεταξύ άλλων:

«Όταν ένας κύκλος φτάνει στο τέλος του, προκύπτουν πολλά συναισθήματα. Ένα μεγάλο αίσθημα ικανοποίησης και υπερηφάνειας παραμένει σε μένα για το γεγονός ότι αγωνίστηκα στην Manchester City για δέκα χρόνια, κάτι ασυνήθιστο στις μέρες μας (…) παράλληλα σφυρηλατήθηκαν ισχυρoί δεσμοί ανάμεσα σε μένα και σε όσους αγαπούν τον σύλλογο, οι οποίοι θα είναι για πάντα στην καρδιά μου».

Είναι πολύ δύσκολο να μαζέψεις όλες τις κορυφαίες στιγμές ενός ανθρώπου που κατέκτησε ό, τι υπάρχει στη Βρετανία, που αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της City και 4ος όλων των εποχών στη Premier League. Από το μυθικό ματς με την QPR μέχρι τα 12 χατ τρικ του, περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον αγωνίστηκε στο νησί, οι στιγμές που μας έχει χαρίσει είναι πολλές. Εμείς απλά προσπαθήσαμε να μαζέψουμε κάποιες πολύ χαρακτηριστικές, έτσι ως έναν μικρό απολογισμό για την καριέρα ενός απ’ τους μεγαλύτερους ποδοσφαιριστές του καιρού μας.

1. Έχει πετύχει πιο γρήγορα από όλους 5 γκολ σε ματς στην ιστορία της Premier League

Ναι, τη σεζόν 2015-2016 ο Kun χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά για πετύχει 5 γκολ, στη νίκη της City επί της Newcastle. Το σκορ είχε ανοίξει η αντίπαλη ομάδα με τον Mitrovic, αλλά ο Aguero ισοφάρισε λίγο πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο. Και στο δεύτερο, καλώς τα παιδιά. Χατ-τρικ μέσα σε 5 λεπτά και στο 62ο λεπτό πέτυχε και το πέμπτο γκολ του.

Και δεν φτάνει που μπήκε στο κλειστό κλαμπ των παικτών που έχουν ρίξει πεντάρα μαζί με τους Dimitar Berbatov, Andy Cole, Alan Shearer και Jermain Defoe, αλλά το κατάφερε και πιο γρήγορα από όλους, κλέβοντας το ρεκόρ από τον Defoe -εκείνος είχε χρειαστεί 36 λεπτά.

Λίγο πριν το τέλος ο Pellegrini θα τον κάνει αλλαγή μόνο και μόνο για να σηκωθεί όλο το Etihad όρθιο και να τον αποθεώσει.

2. Το απίστευτο γκολ στη Liverpoοl τη σεζόν 2012-2013

Η City έχανε 1-2, ο Aguero φέρνει μερικούς κύκλους τον Pepe Reina έξω απ’ την περιοχή και ισοφαρίζει, περνώντας την μπάλα από εκεί που φαινομενικά δεν θα έπρεπε να περάσει ποτέ. Ένα γκολ από μία τρομερά δύσκολη γωνία, απόδειξη της ασύγκριτης κλάσης του.

Το αποτέλεσμα του αγώνα βέβαια ήταν απογοητευτικό για την ομάδα του Manchester, είδε τη συμπολίτισσά της να την περνάει 9 βαθμούς, αλλά τι γκολ και τι ανάμνηση άφησε στους Citizens.

3. Και το απίστευτο γκολ στη Man United την ίδια σεζόν

Έχει βάλει ένα σωρό γκολ σε μεγάλα παιχνίδια και απέναντι σε τεράστιους αντιπάλους, αλλά αυτό το γκολ δείχνει ορισμένα από τα πιο χαρακτηριστικά προσόντα του Aguero: δύναμη, ισορροπία, χαμηλό κέντρο βάρους, ντρίμπλα, και άπιαστο σουτ – στην πάνω γωνία εδώ συγκεκριμένα.

Με τον τίτλο χαμένο, η City έπαιζε για την περηφάνια της μέσα στο Old Trafford. Ο Milner θα ανοίξει το σκορ, ο έτερος θεός της City o Kompany θα ισοφαρίσει άθελά του με αυτογκόλ αλλά στο τέλος θα μιλούσε το ταλέντο του Αργεντινού. 1-2 το αποτέλεσμα.

4. Το χατ τρικ επί της Bayern

Ναι, το Champions League αποτελεί τον μεγάλο πόθο όποιου σχετίζεται με τη City -φιλάθλων, παικτών, ιδιοκτητών και αδερφών Gallagher-, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι Μπλε δεν έχουν πετύχει και μερικά όμορφα πράγματα στον θεσμό. Πολλά από αυτά τα οφείλουν στον Aguero, εμείς θα μιλήσουμε μόνο για ένα.

Μια ήττα απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου θα τερμάτιζε όλες τις ελπίδες για τη συνέχεια της City στον θεσμό τη σεζόν 2014-2015. Η City ανοίγει το σκορ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Kun. Η Bayern -προφανώς- δεν το βάζει κάτω και μετατρέπει το 1-0 σε 1-2. Το παιχνίδι βαδίζει προς το τέλος του, οι Βαυαροί φαίνεται πώς το έχουν κλειδώσει αλλά στο 85ο λεπτό ο Αguero θα ισοφαρίσει και στο 91ο θα σκοράρει ξανά χαρίζοντας ένα μεγάλο διπλό στην ομάδα του.

5. Πρώτος σκόρερ στην ιστορία της City

Όταν η City έφτανε στο San Paolo τον Νοέμβριο του 2017 για να παίξει με τη Napoli, κάθε συνειδητοποιημένος οπαδός της ομάδας γνώριζε ότι ο Aguero ήταν ένα βήμα πριν περάσει στην αθανασία. Είχε ήδη φτάσει τα 177 γκολ του Eric Brook, σκοράροντας δυο βδομάδες πριν στο 3-0 επί της Burnley και ήθελε ένα γκολ ακόμη για να χρηστεί πρώτος σκόρερ σε όλες τις διοργανώσεις στην ιστορία του αγγλικού συλλόγου.

Η Napoli θα έχανε στην έδρα της με 2-3, ο Kun θα έβαζε ένα από τα τρία γκολ και με σύνολο 178 θα περνούσε για πάντα στην ιστορία της Manchester City ως ο κορυφαίος στράικερ.

Αργότερα, τα στατιστικά του θα ανέβαινα κι άλλο φυσικά. Πλέον έχει 257 γκολ σε 384 παιχνίδια.

6. Πρώτος ξένος σκόρερ στην ιστορία της Premier League

Είναι ο 4ος σκόρερ στην ιστορία της Premier League με 181 γκολ αλλά κυρίως είναι ο πρώτος ξένος σκόρερ στο κορυφαίο πρωτάθλημα στον κόσμο, περνώντας μπροστά και από τον Thierry Henry που είχε το ρεκόρ με 175 γκολ. Για την ιστορία να πούμε ότι οι τρεις Βρετανοί που βρίσκονται μπροστά του είναι οι Andrew Cole με 187 γκολ, ο Wayne Rooney με 208 και ο μάλλον απλησίαστος, Alan Shearer με 260 γκολ. Ωστόσο, ο Aguero τον ξεπέρασε σε μία άλλη λίστα, σε αυτήν με τα περισσότερα χατ τρικ σε έναν αγώνα. Ο Αργεντινός έσπασε το στοιχειωμένο ρεκόρ των 11 χατ τρικ του άσου της Blackburn, και με 12 είναι πρώτος στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος.

7. Το 3-2 επί της QPR το 2012

Καμία αμφιβολία, κανένα debate δε χωράει για το ποια είναι η κορυφαία στιγμή του Kun στη City. Στις 13 Μαΐου του 2012 ο Αργεντινός θα έκλεβε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με την QPR, όχι μόνο τους τρεις βαθμούς αλλά και το πρωτάθλημα από τη συμπολίτισσα United.

Η City θέλει μόνο νίκη μέσα στο Etihad αλλά όλα πάνε στραβά και το 1-2 απειλεί να ακυρώσει το πρώτο πρωτάθλημα των Citizens μετά από 44 χρόνια. Όμως ο Dzeko στο ‘92 θα κάνει το 2-2 για την ομάδα του και στο 93ο λεπτό και 20ό δευτερόλεπτο ο Aguero θα εκμεταλλευτεί την πάσα από τον Balotelli και με ένα εκπληκτικό τελείωμα θα βάψει το πρωτάθλημα στα μπλε.

Και μόνο για αυτό το γκολ, το πέρασμα του από το Manchester θα έμενε στην ιστορία. Δεν του έφτανε όμως -και ευτυχώς.