Action Images / Eurokinissi
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πριν τον Fernandes, τα ομορφότερα γκολ που έχουν σημειωθεί σε τελικό Κυπέλλου

Από το ψηλοκρεμαστό σουτ του Rivaldo μέχρι το απευθείας φάουλ του Vierinha, αυτά είναι τα πιο εντυπωσιακά τέρματα που έχουν επιτευχθεί στους τελικούς του θεσμού.

Ο φετινός τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος πέρασε από σαράντα κύματα αλλά τελικά πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι εξέδρες ήταν κενές, ενώ πάνω σε αυτές ήταν ακουμπισμένο ένα μεγάλο πανό που έγραφε Ι Love Volos. Η ΑΕΚ τελικά κατάφερε να κάνει το νταμπλ κερδίζοντας τον κακό της δαίμονα, ΠΑΟΚ, με σκορ 2-0, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με 10 παίκτες μόλις από το έκτο λεπτό.

Αυτό που ξεχώρισε φυσικά ήταν το δεύτερο τέρμα του Paolo Fernandes. Η τρίπλα με την οποία προσπέρασε τον αντίπαλο αμυντικό και ο τρόπος με τον οποίο τελείωσε τη φάση, έκανε τους λιγοστούς θεατές και όλους τους τηλεθεατές που παρακολούθησαν το ματς να ξετρελαθούν. Αποτελεί χωρίς αμφιβολία ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουν μπει ποτέ σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδος.

Δεν είναι, όμως, το μοναδικό. Μέσα στα χρόνια και τις δεκαετίες έχουν μπει αρκετά γκολ που μνημονεύονται μέχρι σήμερα για την ομορφιά τους αλλά και το κρίσιμο του σημείου που επιτεύχθηκαν. Ας τα δούμε αναλυτικά:

Το ψηλοκρεμαστό σουτ του Rivaldo κόντρα στον Άρη (2005)

Πρόκειται, κατά γενική ομολογία, για ένα από τα καλύτερα που έχουν μπει όχι μόνο στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος αλλά γενικότερα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Το τέρμα φυσικά πέτυχε ο Rivaldo, ο οποίος παραμένει μέχρι σήμερα ο μοναδικός κάτοχος Χρύσης Μπάλας που έχει αγωνιστεί στη χώρα μας. Ο τρόπος με τον οποίο κρέμασε τον τερματοφύλακα του Άρη μνημονεύεται μέχρι σήμερα.

Η προμενάδα του Βασίλη Χατζηπαναγή εναντίον του Ολυμπιακού (1976)

Ο Βασίλης Χατζηπαναγής απέκτησε το προσωνύμιο του «Έλληνα Μαραντόνα». Κι όχι άδικα. Οι κινήσεις του στο γήπεδο και οι τρίπλες κατά των αντιπάλων ποδοσφαιριστών έχουν μείνει στην ιστορία. Ένα από τα πιο εντυπωσιακά γκολ της καριέρας του το πέτυχε, λοιπόν, κόντρα στον Ολυμπιακό στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας το μακρινό 1976. Το προσπέρασμα του αντιπάλου και ο τρόπος με τον οποίο έκοψε την μπάλα και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα των Πειραιωτών θα πρέπει κανονικά να διδάσκεται στις ακαδημίες ποδοσφαίρου της χώρας.

Η τρίπλα και το γκολ του Marcus Berg κατά του ΠΑΟΚ (2014)

Η παρουσία του Σουηδού επιθετικού στο Τριφύλλι συνδυάστηκε με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ και δη το φοβερό τέταρτο γκολ που πέτυχε στο ΟΑΚΑ κόντρα στους Θεσσαλονικείς. Το τέρμα αυτό ήταν το επιστέγασμα μιας φοβερής εμφάνισης του Παναθηναϊκού που επέστρεφε στα τρόπαια μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια.

Το εκπληκτικό passing game και η κούρσα του Βαγγέλη Βλάχου κόντρα στον ΠΑΟΚ (1983)

Από τα γκολ που θα έπρεπε να έχουν πάρει πολύ μεγαλύτερη φήμη από αυτή που τελικά έχουν. Κι αυτό γιατί δεν πρόκειται απλά για μια εκπληκτική ατομική ενέργεια του Βαγγέλη Βλάχου που θύμισε επίσης Μαραντόνα. Αλλά κυρίως εξαιτίας του εντυπωσιακού passing game των παικτών της ΑΕΚ που έκρυψαν την μπάλα και την εμφάνισαν στην απέναντι περιοχή.

Η εξαιρετική ατομική ενέργεια του Chori Dominguez εναντίον της Ξάνθης (2015)

Επιστροφή στο πρόσφατο παρελθόν. Η Ξάνθη έκανε τη μεγάλη έκπληξη και κατάφερε να φτάσει ως τον τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Στο δεύτερο, όμως, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων φάνηκε και με το παραπάνω. Το καλύτερο γκολ της βραδιάς ήταν εκείνο του Chori Dominguez.

Το γκολ του Nacho Scocco στον μυθικό τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό (2009)

Πρόκειται για ίσως τον καλύτερο τελικό Κυπέλλου Ελλάδας που έχει γίνει ποτέ στη χώρα. 8 γκολ στην κανονική διάρκεια του ματς και 19 εύστοχα πέναλτι. Το πιο εντυπωσιακό γκολ της βραδιάς (πέρα από το επιτυχημένο πέναλτι του Αντώνη Νικοπολίδη) πέτυχε ο Αργεντίνος Nacho Scocco. Το τέρμα σημειώθηκε στο 90ο λεπτό και έφτασε την ΑΕΚ μια ανάσα από την κατάκτηση του τροπαίου. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, το γκολ του Matt Derbyshire έστειλε το ματς στην παράταση. Όλα από εκεί και πέρα είναι ιστορία.

Το show του Νέρι Καστίγιο στον τελικό κόντρα στην ΑΕΚ (2006)

Ο Νέρι Καστίγιο άφησε το στίγμα του στο ελληνικό πρωτάθλημα στα 00s. Ένα από τα πιο εντυπωσιακά γκολ της καριέρας του στο λιμάνι το έχει πετύχει κόντρα στην ΑΕΚ στον τελικό του 2006. Κατάφερε να περάσει ανάμεσα από τρεις ποδοσφαιριστές και να κάνει ένα άπιαστο σουτ. Το πανηγύρισε πολύ έντονα. Δε θα μπορούσε να κάνει και διαφορετικά.

Το εκπληκτικό σλάλομ του Lajos Détári κατά του ΟΦΗ (1990)

Πρόκειται για ένα γκολ που αγνοούν αρκετοί νεότεροι ποδοσφαιρόφιλοι της χώρας. Κι αυτό γιατί μπήκε το μακρινό 1990. Η ενέργεια, όμως, του Ούγγρου ποδοσφαιριστή, που ήρθε ως ο απόλυτος σταρ στον Ολυμπιακό, και το σουτ στο γάμα έχει μείνει στην ιστορία. Ακόμη μια απόδειξη του μεγάλου ποδοσφαιρικού του ταλέντου.

Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Vierinha εναντίον της ΑΕΚ (2018)

Οι απευθείας εκτελέσεις φάουλ δε συνηθίζονται στους τελικούς των Κυπέλλων Ελλάδος. Ο Πορτογάλος αρχηγός του ΠΑΟΚ πέτυχε το πιο πρόσφατο στον ματς κόντρα στην ΑΕΚ το 2018. Αν παρατηρήσει κανείς το video, θα δει πως η μπάλα παίρνει φάλτσα όσο είναι στον αέρα, ξεγελώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς και μεγάλης σημασίας.