©2021/ Laurence Griffiths/ Associated Press
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα πιο ιστορικά γκολ από τερματοφύλακες

Το γκολ από τον τερματοφύλακα -ιδίως όταν έρχεται στις καθυστερήσεις- είναι από τις πιο απολαυστικές στιγμές χάους στο ποδόσφαιρο.

Δεν ξέρω αν το απόλυτο όνειρο ενός οπαδού είναι να κερδίσει 5-0 εκτός έδρας τον αιώνιο αντίπαλο. Νομίζω ότι το 0-1 με γκολ στο 95′ από τον τερματοφύλακα μπορεί να μην έχει τη δόση θριάμβου του προαναφερθέντος αλλά πραγματικά είναι η απόλυτη ονείρωξη για πολλούς εξ ημών. Δεν είναι εξάλλου συχνό το θέαμα να ανεβαίνει ο τερματοφύλακας στην αντίπαλη περιοχή. Είναι μάλλον περισσότερο μία κίνηση απελπισίας, παρά κάτι δουλεμένο στην προπόνηση. Αυτή η απελπισία όμως είναι που του δίνει μία ξεχωριστή μαγεία στην ακόμα πιο σπάνια περίπτωση να μπει το πολυπόθητο γκολ.

Ο Allison για παράδειγμα μπορεί να έχει κάνει εκατοντάδες αποκρούσεις που αφήνουν όποιον τις παρακολουθεί με το στόμα ανοιχτό. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Από την άλλη όμως το γκολ που έβαλε κόντρα στη West Brom και ίσως σώσει όλη τη χρονιά για τη Liverpool μπήκε και είμαι σίγουρος ότι θα τον σημαδέψει για όλη την υπόλοιπη ζωή του. Ίσως και περισσότερο από τις αποκρούσεις του. Τι να κάνουμε; Το γκολ είναι το κέντρο όλου του αθλήματος.

Παρακάτω θα βρείτε αυτό  μαζί με άλλες 9 παρόμοιες ιστορίες ποδοσφαιρικής παράνοιας. Όταν οι τερματοφύλακες σκοράρουν, ε, πάντα γράφεται ιστορία.

10. Rafal Gikiewicz

Ο Πολωνός τερματοφύλακας της Union είχε βγει μπροστά στο τελευταίο λεπτό του ματς με τη Heidenheim. Φάουλ που εκτελείται από το κέντρο, αναμπουμπούλα, μία σέντρα που φτάνει στην περιοχή και ο Gikiewicz που πηδάει σαν τον Lebron και στέλνει άνετα και ωραία την μπάλα στα δίχτυα της Heidenheim. Ο βαθμός σώζεται και λίγους μήνες μετά χαρίζει την άνοδο στην Budensliga για την Union για πρώτη φορά στην ιστορία της.

9. Rogerio Ceni

Θα τον θυμάστε λίγο-πολύ για τις επιδόσεις του στο σκοράρισμα οι οποίες ήταν πολύ καλύτερες από ενός μέτριου επιθετικού. Υπολογίζεται ότι ο Ceni σε όλη την καριέρα του έβαλε περισσότερα από 130 γκολ. Φιγουράρει άνετα στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών. Τα περισσότερα από αυτά έμπαιναν σε εντυπωσιακές εκτελέσεις φάουλ μία μόνο εκ των οποίων σας παραθέτουμε παρακάτω.

8. Jens Lehmann

To πιο γκολκιπερίστικο γκολ όλων. Στο μεγάλο derby της Dortmund με τη Schalke, η πρώτη ψάχνει εναγωνίως ένα γκολ. Ο τεράστιος Jens Lehmann έχει βγει μπροστά στην αναζήτησή του. Η μπάλα κινείται πολύ γρήγορα και ο ίδιος επιδεικνύει τρομερά αντανακλαστικά. Με μία κεφαλιά που μοιάζει περισσότερο με απόκρουση (ή έστω μπιλιάρδο) βάζει το πολυπόθητο γκολ και μένει στην ιστορία.

7.Ali Ahamada

Από τα προσωπικά αγαπημένα. Θύμισε λίγο το θρυλικό γκολ του Ντέμη απέναντι στη Real. Είμαστε στο 2012 και η Toulouse χάνει 2-1 από τη Rennes. Ο Ahamada έχει βγει μπροστά μήπως τελικά καταφέρει να σώσει την παρτίδα. Στην αρχή του φάουλ θα παρατηρήσετε ότι χάνει την τροχιά της μπάλας και κινείται προς τελείως λάθος κατεύθυνση. Με κάποιο κασκαντερίστικο τρόπο ξαναβρίσκει τον έλεγχο του σώματός του και τελικά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα πισωπατώντας. Απόλαυση οι πανηγυρισμοί.

6. Alberto Brignoli

O τερματοφύλακας της άσημης Benevento βγαίνει μπροστά στο ματς με τη Milan. Η Benevento είχε ήδη 14 σερί ήττες, οπότε οι κινήσεις απελπισίας δεν έλειπαν. Η σέντρα βγαίνει και ο Brignoli κάνει ένα αεροπλανικό που θυμίζει περισσότερο WWE παρά Serie A. Με κάποιον τρόπο, όχι μόνο βρίσκει μπάλα αλλά τη στέλνει και στα δίχτυα της Milan στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

5. Alisson

Το πιο πρόσφατο της παρέας. Η Liverpool δίνει τον υπέρ πάντων αγώνα μπας και καταφέρει να σώσει τη χρονιά και βγει στο Champions League. Η West Brom αποδεικνύεται σκληροτράχηλη και κρατάει την ισοπαλία μέχρι το 94′. Ο Alisson που έχει τόσες και τόσες φορές γλυτώσει την ομάδα του, είπε να το κάνει ακόμα μία. Βγήκε μπροστά και με μία απίστευτα καλή τοποθέτηση του σώματός του, έστειλε την μπάλα στη γωνία αφήνοντας τον συνάδελφό του απλά να τσεκάρει την πορεία της.

4. Martin Hansen

Η διαφορά επιπέδου μεταξύ της De Haag και της PSV φαινόταν σε όλο το παιχνίδι. Η τελευταία προηγούνταν με 1-2 εκτός έδρας και περίμενε απλά το τελικό σφύριγμα αλλά μετά ο Martin Hansen είπε να κάνει το θαύμα. Το φάουλ εκτελείται και δεν είναι από τα πιο ιδανικά χτυπημένα. Ο Hansen όμως κάνει ένα τρομερό τακουνάκι που με μικρή δόση τύχης καταλήγει στα δίχτυα. Η De Haag σώζει το ματς τον πιο απρόσμενο τρόπο.

3. Paul Robinson

Νομίζω ότι εδώ έχουμε την πιο ωραία κεφαλιά όλων. Η Leeds United χάνει εντός έδρας από τη Swindon για την τρίτη φάση του League Cup. Κλασικά, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Robinson βγαίνει μπροστά ελπίζοντας να καταφέρει το απίστευτο. Ήταν όμως η μέρα του. Η μπάλα φτάνει συστημένη στο κεφάλι του και εκείνος ισοφαρίζει με μία εξαιρετικά δεξιοτεχνική κεφαλιά στέλνοντας το ματς στην παράταση. Λες και ήταν κεφαλιά από τον Drogba και όχι από τερματοφύλακα.

2. Tim Howard

Πάνω έχουμε ένα μοτίβο του πώς επιτυγχάνεται το γκολ από ένα τερματοφύλακα. Συνήθως ανεβαίνει στην αντίπαλη περιοχή στις καθυστερήσεις μπας και δημιουργήσει μία τρύπα στην άμυνα του αντιπάλου. Εδώ η περίπτωση είναι διαφορετική. Ο Tim Howard της Everton απλά έκανε μία γιόμα, η μπάλα έσκασε με περίεργο τρόπο και τελικά κατέληξε στα δίχτυα του αντίπαλου τέρματος. Ναι, έγινε και αυτό.

1. Oscarine Masuluke

H παντελώς άγνωστη στην Ευρώπη Baroka FC έγινε γνωστή κυρίως για ένα γκολ. Έμελλε μάλιστα το γκολ αυτό να έρθει από τερματοφύλακα σε ένα παιχνίδι της ομάδας κόντρα στους Orlando Pirates το 2016. Δεν χρειάζεται πολλά λόγια. Απλά απολαύστε.