(AP Photo Alastair Grant
WIMBLEDON

Το μεγαλύτερο ματς τένις στην ιστορία κράτησε τρεις ολόκληρες μέρες

Στο Wimbledon του 2010 ο John Isner και ο Nicolas Mahut έδωσαν τον μεγαλύτερο αγώνα της ζωής τους. Κυριολεκτικά.

Για τους φαν του τένις, το Wimbledon είναι κάτι παραπάνω από μια διοργάνωση. Είναι ο παλαιότερος και ο σπουδαιότερος τίτλος στην ιστορία του αθλήματος, ενώ κατά καιρούς έχουμε δει συγκλονιστικές μάχες στα γήπεδα του Λονδίνου. Ανάμεσα σε αυτά και το μεγαλύτερο σε διάρκεια ματς όλων των εποχών.

Ο αγώνας τένις που δεν τελείωνε με τίποτα

τένις μεγαλύτερο ματς AP Photo / Alastair Grant

Μπορεί να φαίνεται απλό, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Το τένις είναι ένα από τα πιο δύσκολα και απαιτητικά αθλήματα εκεί έξω, το οποίο πολλές φορές ωθεί τους αθλητές στα όριά τους. Κάτι τέτοιο είδαμε και το 2010 όταν ο John Isner και ο Nicolas Mahut έδωσαν μια «παράσταση» που κράτησε 11 ώρες και 5 λεπτά, ενώ χρειάστηκαν τρεις ημέρες για να ολοκληρωθεί.

Το ματς ήταν προγραμματισμένο για τις 22 Ιουνίου 2010, για τον πρώτο γύρο του Wimbledon, με τον John Isner να κερδίζει τελικά με 3-2 σετ (6-4, 3-6, 6-7, 7-6, 70-68). Στο τελευταίο σετ δεν έχει γίνει κάποιο τυπογραφικό λάθος. Χρειάστηκαν όντως 138 games για να βγει ο νικητής, αφού πριν τον κανονισμό του tiebreak έπρεπε κάποιος παίκτης να προηγηθεί με δύο games του αντιπάλου του, για να πάρει τη νίκη.

Κανείς δεν περίμενε πως αυτό το παιχνίδι θα εξελιχθεί έτσι. Μετά από τέσσερα σετ (2-2) που έπαιξαν οι δύο αντίπαλοι την πρώτη ημέρα, ο ήλιος κρύφτηκε κι έτσι οι διοργανωτές αποφάσισαν να συνεχιστεί ο αγώνας την επόμενη ημέρα.

John Isner AP Photo / Hamish Blair

Όπως ήταν λογικό, οι περισσότεροι περίμεναν πως ο αγώνας την επόμενη ημέρα θα ήταν μια απλή διαδικασία. Ένας από τους δύο παίκτες θα έπαιρνε το τρίτο σετ μέσα σε μία, άντε το πολύ δύο ώρες και όλα θα κυλούσαν ομαλά. Υπολόγιζαν, όμως, χωρίς τους ξενοδόχους. Και οι «ξενοδόχοι» στη δική μας περίπτωση ήταν οι John Isner και Nicolas Mahut. Το τρίτο σετ έφτασε στο 47-47, χωρίς κάποιος παίκτης να μπορέσει να διατηρήσει ένα προβάδισμα δύο games.

Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο σταμάτησε να λειτουργεί και ο φωτεινός πίνακας, αφού δεν ήταν προγραμματισμένος να δείχνει τέτοια σκορ. Αναγκαστικά, λοιπόν, το ματς έπρεπε να σταματήσει για ακόμη μια φορά και να κριθεί η τύχη του την επόμενη ημέρα, στις 24 Ιουνίου. Οι δύο παίκτες ήταν εξουθενωμένοι, αλλά έπρεπε να συνεχίσουν μέχρι κάποιος να πάρει δύο συνεχόμενα games. Και το έκανε τελικά ο Isner, σπάζοντας το σερβίς του Mahut στο 138ο game. Για την ιστορία, μόνο το τρίτο σετ διήρκησε οκτώ ώρες και 11 λεπτά, με τον αγώνα να μπαίνει φυσικά στο βιβλίο των Ρεκόρ Guinness.

Η υπερπροσπάθεια που έκανε ο John Isner στον πρώτο γύρο του Wimbledon του 2010 πάντως, φαίνεται πως τον εξόντωσε ψυχικά και σωματικά και έχασε εύκολα με 3-0 σετ στον δεύτερο γύρο από τον Ολλανδό, Thiemo De Bakker. Θα θυμάται, όμως, εκείνο το Wimbledon για πάντα.