Φωτογραφίες: Eurokinissi
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

10 ασπρόμαυρες φωτογραφίες από την αγωνιστική που αφιερώθηκε στον Άλκη

Σ' όλους τους αγώνες της Super League κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 19χρονου που δολοφονήθηκε μερικά μέτρα μακριά από το γήπεδο «Κλ. Βικελίδης».

Η 21η αγωνιστική της Super League δεν έμοιαζε με καμιά άλλη. Κι αυτό γιατί όλοι οι αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος έγιναν στη σκιά της δολοφονίας του Άλκη, το βράδυ της περασμένης Δευτέρας, μερικά μέτρα μακριά από το γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης». Τα φωτογραφικά πρακτορεία αποφάσισαν, μάλιστα, σε ένδειξη πένθους και σεβασμού στη μνήμη του 19χρονου φοιτητή, οι φωτογραφίες από τις αναμετρήσεις να είναι ασπρόμαυρες.

Σε όλους τους αγώνες της Super League κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, ενώ τα βλέμματα απάντων ήταν στραμμένα στον αγώνα μεταξύ του Άρη και της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη. Το μυαλό, όμως, κανενός στην πόλη δεν ήταν στο τελικό αποτέλεσμα αλλά στον Άλκη που έχασε τόσο άδικα τη ζωή του από μερικούς οπαδούς που επιτέθηκαν σε εκείνον και σε δύο ακόμη φίλους του, μαχαιρώνοντάς τον θανάσιμα και προκαλώντας του κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις.

Ώρες πριν από την έναρξη του ματς, σύσσωμη η αποστολή του Άρη βρέθηκε στο σημείο της δολοφονίας, με τον πρόεδρο της ομάδας, Θοδωρή Καρυπίδη, τον προπονητή, Άκη Μάντζιο και τους ποδοσφαιριστές να αφήνουν ένα λουλούδι και μια κιτρινόμαυρη φανέλα του συλλόγου με το νούμερο 19, όσα ήταν και τα έτη ζωής του Άλκη.

Οι σκηνές πένθους συνεχίστηκαν και εντός αγωνιστικού χώρου, με τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να αφήνουν ένα λουλούδι μπροστά από τη θύρα 3. Το ματς έληξε τελικά 2-1 υπέρ των Θεσσαλονικιών, ωστόσο, όλοι έμειναν στην εξαιρετική ενέργεια του Sergio Araujo, ο οποίος, μετά το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε στο 85ο λεπτό, δεν πανηγύρισε αλλά σχημάτισε με τα δάχτυλά του το γράμμα «Α», αφιερώνοντάς το στον αδικοχαμένο φίλο του Άρη.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο ίδιος δήλωσε στη NOVA: «Βγήκε από μέσα μου. Ήθελα με αυτό τον τρόπο να εκφράσω τη συμπαράστασή μου στην οικογένεια αυτού του παιδιού».