© (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI
BUZZ

Το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ ήταν ο ορισμός του football, bloody hell

Η μαγική βραδιά του Bartłomiej Drągowski μέσα από τα tweets των φίλων του Παναθηναϊκού και τις πικραμένες αντιδράσεις των αποκλεισμένων φίλων του ΠΑΟΚ.

Ένας Θεός ξέρει τι έχουν περάσει οι φίλοι του Παναθηναϊκού φέτος με τις διαδικασίες των πέναλτι. Πρώτα ήταν η Μασσαλία και η πρόκριση επί της Μαρσέιγ ανήμερα του δεκαπενταύγουστου, μετά ήταν το Γ. Καραϊσκάκης και ο αποκλεισμός του Ολυμπιακού από τα προημιτελικά του Κυπέλλου και χθες τρίτωσε το καλό για εκείνους, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τρεις προκρίσεις στα πέναλτι με τρεις διαφορετικούς τερματοφύλακες(!) και ξεχωριστούς κάθε φορά πρωταγωνιστές, όμως η διαδικασία των πέναλτι, καθώς και ολόκληρος ο δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδος, ήταν το κάτι άλλο για τους οπαδούς του αλλά και για τους ουδέτερους φιλάθλους. Για τους φίλους του ΠΑΟΚ, δεν παίρνουμε όρκο.

Το Buzzer Beater του Λημνιού και ο ήρωας Drągowski

Το Τριφύλλι βρέθηκε στον ίδιο αγώνα τέσσερις φορές με την πλάτη στον τοίχο. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης και ενώ ο ΠΑΟΚ είχε αγκαλιάσει την πρόκριση στον τελικό, ο Δημήτρης Λημνιός σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα για να στείλει τον ημιτελικό στα πέναλτι.

Εκεί, όλοι πίστεψαν ότι ο Παναθηναϊκός έχοντας τη στήριξη του κόσμου του και την ψυχολογία με το μέρος του, θα τα καταφέρει. Κανείς όμως δεν περίμενε ότι για να προκριθεί, θα χρειαζόταν να υποβάλλει τον κόσμο του σε αυτό το μαρτύριο. Ο αγαπημένος «εχθρός» της πράσινης κερκίδας, Andraz Sporar αστόχησε στο πρώτο πέναλτι και μέχρι το 5ο, κανένας άλλος παίκτης δε λάθεψε.

Ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν, Kiril Despodov έπρεπε να σκοράρει από τα 11 βήματα για να χαρίσει τη δίκαιη πρόκριση στην ομάδα του, αλλά ο Bartłomiej Drągowski του το αρνήθηκε. Και μετά επικράτησε η παράνοια. Λημνιός και Arao έχασαν τα δικά τους πέναλτι και ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα δύο ευκαιρίες να τελειώσει την υπόθεση, απλά σκοράροντας.

Ο Dragon του Παναθηναϊκού έπιασε όμως και τα επόμενα δύο καθοριστικά πέναλτι, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μία από τις πιο μυθικές βραδιές που έχει ζήσει η Λεωφόρος την τελευταία 20ετία.

Φυσικά, στο γήπεδο ακολούθησε πανζουρλισμός, καθώς μετά από 3 ώρες και 15 λεπτά, ο πιο έντονος αγώνας της σεζόν είχε ολοκληρωθεί. Τα καλά νέα για την υγεία του Baba Rahman, ο οποίος είχε αποχωρήσει με το ασθενοφόρο από τον αγωνιστικό χώρο, είχαν φτάσει στη Λεωφόρο, και οι φίλοι του Παναθηναϊκού γιόρτασαν την πρόκριση με την ψυχή τους. Ο Γιάννης Αλαφούζος μοίραζε πριμ, ο Fatih Terim έκανε τα δικά του στο Post Game και οι παίκτες έστησαν το δικό τους πάρτι στα αποδυτήρια.

Την ίδια ώρα το πράσινο X δεν μπορούσε να διανοηθεί το τι είχε συμβεί και οι αντιδράσεις δεν ήταν καθόλου ψύχραιμες. Άλλοι συνέκριναν τον Drągowski με τον Wandzik και τον Warzycha, άλλοι έγραφαν ότι ο Κώτσιρας είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο και την ίδια ώρα οι Τούρκοι φίλοι του Terim πόσταραν τα δικά τους μηνύματα με τη βοήθεια Google Translate.

10 καθόλου ψύχραιμες αντιδράσεις για την πρόκριση του Παναθηναϊκού

Το κοντράστ των συναισθημάτων

Από την άλλη πλευρά, όπως κανείς φαντάζεται οι φίλοι του ΠΑΟΚ που έκαναν τη διαδρομή Παράδεισος – Κόλαση τέσσερις φορές στον ίδιο αγώνα, δεν μπορούσαν να πιστέψουν την ατυχία τους. Ο ΠΑΟΚ που κατά γενική ομολογία άξιζε την πρόκριση, μετά την ήττα με 4-1 από τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, βλέπει τον στόχο του Κυπέλλου να χάνεται και πλέον καλείται να επιστρέψει για τη συνέχεια της σεζόν. Αν κρίνουμε από τις αντιδράσεις των ΠΑΟΚτζήδων στο Twitter και φυσικά από την viral Θεσσαλονικιά ρεπόρτερ της ΕΡΤ, αυτό μόνο εύκολο δεν θα είναι.